Jak zapobiegać konfliktom rodzinnym podczas pandemii koronawirusa?

Jak zapobiegać konfliktom rodzinnym podczas pandemii koronawirusa?

Konflikt między członkami rodziny jest normalny, nawet zdrowy. Jednak przy stałym bliskim sąsiedztwie konflikt żywy ulega nasileniu. Irytujące zachowania dziecka, gdy jest ono łatwo przystosowane, mogą stać się bez przerwy nie do zniesienia. Zdolność rodzica do budowania bliskości rodzinnej, przy jednoczesnym zapobieganiu kłótniom rodzeństwa i sortowaniu naszych potyczek jest kluczem do utrzymania harmonii w rodzinie.

Oto sześć sposobów na stworzenie silnej kultury rodzinnej, która minimalizuje konflikty w okresie występowania wirusa koronowego i poza nim.

Unikać rywalizacji

Zawody rodzicielskie to starożytny mechanizm przetrwania, który przygotowywał dzieci do życia poza plemieniem rodzinnym. Dzięki bliskiemu życiu, ciągłe porównania i rywalizacja mogą być noszone na każdym. Można zmniejszyć rywalizację, unikając porównywania rodzeństwa, autentycznie akceptując indywidualne różnice i uznając rolę każdego dziecka w rodzinie.

Spotykamy się regularnie, aby wszyscy byli na pokładzie

Regularne spotkania rodzinne dają szansę usłyszeć, co wkurza dzieci i dać wszystkim znać, co się dzieje. Spotkania mogą być formalne z prostym programem i regularnym harmonogramem lub nieformalne, odbywające się co dwa lub trzy dni ze znaną kolejnością dyskusji (np. co się dzieje w tym tygodniu, kto ma problem, co należy zrobić). Niezależnie od wybranej metody upewnij się, że spotkania są regularne, dobrze zarządzane i że decyzje podejmowane na spotkaniach są przestrzegane.

Spędzać czas z każdym dzieckiem

Jednoosobowe, przyjemne interakcje między rodzicem a dzieckiem są niedoceniane pod względem ich wpływu na zmniejszenie rywalizacji rodzeństwa i promowanie harmonijnych relacji rodzinnych. Wysokiej jakości, przyjemne, indywidualne interakcje z każdym dzieckiem negują potrzebę konkurowania o Twoją uwagę. Kiedy dzieci czują się doceniane, są mniej skłonne walczyć o uwagę rodziców.

Zbierzcie rodzinę

Rodzina, która bawi się razem, pozostaje razem, więc szukaj sposobów, aby połączyć rodzinę, aby się połączyć, bawić i cieszyć się swoim towarzystwem. Opracuj swoje regularne rytuały rodzinne i spraw, aby nie podlegały one negocjacjom. Wieczorne posiłki, rodzinne dyskusje i co najmniej raz w tygodniu zajęcia filmowe lub rozrywkowe dają dzieciom i rodzicom możliwość regularnego spotykania się.

Wiedzieć, kiedy trzymać się z dala od siebie

Trudno jest członkom rodziny, którzy są przyzwyczajeni do robienia rzeczy na własną rękę, aby nagle przez dłuższy czas byli razem w swoim towarzystwie. Zachęcamy dzieci, aby każdego dnia spędzały trochę czasu samotnie, aby mogły się zrelaksować, zastanowić i czerpać z własnych zasobów emocjonalnych. Samotny czas jest niedocenianym czynnikiem wpływającym na odporność i zdrowie psychiczne dziecka.

Miej sposób na rozwiązanie kłótni

Walka rodzeństwa przychodzi z terytorium rodzicielstwa, ale to nie jest fait accompli. To jak zareagujesz na konflikt z rodzeństwem zadecyduje o ilości, intensywności i zasięgu walk pomiędzy rodzeństwem. Opór przy rozwiązywaniu konfliktów w biegu. Jednak zdarzają się sytuacje, w których kłótnie muszą być zatrzymane lub prowadzone w czasie rzeczywistym. Lepiej wybrać czas i miejsce, w którym dzieci się zadomowiły, a następnie szukać sposobów na rozwiązanie problemów, które mogą istnieć między dziećmi, a nie wynikających z nich walk.

Zmienione warunki życia, w których się znajdujemy, są dla rodziców doskonałą okazją do pozytywnego oddziaływania na kulturę rodzinną. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby rozjaśnić nastroje, skoncentrować się mocno na związkach i wiedzieć, kiedy zjednoczyć dzieci i rozdzielić je od siebie. To wspaniałe przywództwo rodzinne w każdej chwili.

 

O serwisie

Malutkich świat to to portal o świecie malutkich pociech i ogromnej wiedzy przydatnej dla każdego rodzica. U nas znajdziesz wszelkiego rodzaju porady dotyczące rodzicielstwa, sprawdzone sposoby na rozwiązywanie problemów oraz pomysły na swój własny rozwój jako rodzica, a także pomysły na zakupy dla najmłodszych m.in mebli dziecięcych, zabawek bądź gier. To wszystko i wiele więcej u nas!

Warto zobaczyć