5 sposobów na zwiększenie dobrego samopoczucia (i zmniejszenie toksycznej atmosfery) w Twojej rodzinie

5 sposobów na zwiększenie dobrego samopoczucia (i zmniejszenie toksycznej atmosfery) w Twojej rodzinie

Nie oznacza to, że takie rodziny są pozbawione konfliktu czy krytyki, ale że są na ogół przyjemnymi środowiskami, w których można być częścią.

Jednym ze sposobów na zwiększenie dobrych uczuć w rodzinie jest zwiększenie liczby komplementów, które dzieci słyszą w domu.

Ogólna zasada mówi, że stosunek komplementów do krytyki powinien wynosić około pięciu do jednego. Oznacza to, że powinno być pięć razy więcej pozytywnych, potwierdzających komentarzy niż negatywnych.

W niezdrowych rodzinach stosunek ten jest często odwrotny. Pięć negatywnych komentarzy na każdy pozytywny komentarz tworzy dość toksyczne środowisko.

Jak twoja rodzina ocenia w tej skali?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie może znajdować się Twoja rodzina w tej skali, uważaj na to, jak dużą wagę przykładasz do komentarzy swoich dzieci, zwłaszcza do siebie nawzajem. Rodzeństwo może być dla siebie niemiłe, trudno dzielić się przyjemnym słowem, które może bardzo przekrzywić stosunek pozytywów do negatywów (a czasami sprawić, że życie rodzinne będzie dla wszystkich okropne).

Może się to jednak z czasem zmienić.

Oto pięć pomysłów, które pomogą ci poprawić stosunek komplementów do krytyki w twojej rodzinie:

  • Zwiększ liczbę twierdzeń i komplementów, które sam sobie składasz.
  • Sprawdzaj, czy używasz "zabójców dobrego samopoczucia" (i zabójców poczucia własnej wartości). Eliminuj komentarze, takie jak: "Typowy chłopiec!" "Jeśli mówiłem ci raz, gdy mówiłem ci 1000 razy, nie..." "Co za głupota mówić do swojego brata/siostry!" Ugryź się w język. Jeśli myślisz o krytyce, zachowaj ją dla siebie.
  • Uświadomić dzieciom ich negatywny język.
  • Zrób nawyk podążania za negatywem z pozytywem.
  • Wypuść złe uczucia.

Te, wraz z uczuciowymi zwrotami i uprzejmymi uwagami, zaczną nieco przekrzywiać proporcje. Wyceluj w proporcje pięć do jednego. To nie tylko dobry model dla twoich dzieci, ale także sprawi, że życie rodzinne stanie się bardziej harmonijne. Yep, pięć do jednego jest twoim celem. Jeśli nie możesz tego zrobić, to nie możesz oczekiwać tego od swoich dzieci.

Ciągła krytyka szkodzi poczuciu własnej wartości, nie mówiąc już o harmonii rodzinnej. Używaj±c okre¶leń "ja" niech dzieci zrozumiej¡, jaki wpływ ma ich negatywna rozmowa na ciebie i innych. "Kiedy mówisz tak agresywnie, boję się tego, co zamierzasz zrobić dalej." Niemożliwe jest, aby dzieci nie zgadzały się ze stwierdzeniami "ja".

Kiedy uczyłam, zawsze starałam się podążać za dyscypliną ucznia z komplementem lub jakąś pozytywną informacją zwrotną, żebyśmy mogli utrzymać dobre relacje. Zrób to samo w swojej rodzinie. Stosujcie dyscyplinę, naganę lub negatywny komentarz z pozytywnym czynem lub komentarzem. Następnie nauczcie swoje dzieci robić to samo!

Czasami między rodzeństwem może dojść do takiego nagromadzenia się złej woli, że trzeba znaleźć dla niego sposób, aby wypuścić złe uczucia na zewnątrz. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest pozwolić, aby jedno z dzieci odpowiedziało ci o swoim rodzeństwie. Ostrzeżcie się, że może wam się nie podobać to, co usłyszycie, ale oczyszczenie powietrza może zdziałać cuda, by poprawić rodzinną atmosferę.

Większość z tych sugestii zaczyna się od Ciebie, rodzica. Jak wszystko w życiu rodzinnym, cokolwiek chcesz od swoich dzieci, musisz przejąć inicjatywę i zrobić to najpierw. Pamiętaj, że pięć pozytywnych i jeden negatywny to twój cel!

 

O serwisie

Malutkich świat to to portal o świecie malutkich pociech i ogromnej wiedzy przydatnej dla każdego rodzica. U nas znajdziesz wszelkiego rodzaju porady dotyczące rodzicielstwa, sprawdzone sposoby na rozwiązywanie problemów oraz pomysły na swój własny rozwój jako rodzica, a także pomysły na zakupy dla najmłodszych m.in mebli dziecięcych, zabawek bądź gier. To wszystko i wiele więcej u nas!