Jak być nowoczesnym rodzicem? (część 1/2)

Jak być nowoczesnym rodzicem? (część 1/2)

Wszyscy chcemy być najlepszymi rodzicami, jakimi możemy być dla naszych dzieci, ale często pojawiają się sprzeczne rady, jak wychować dziecko, które jest pewne siebie, życzliwe i odnosi sukcesy. W cyrkowym akcie rodzicielstwa ważne jest, aby skupić się na równoważeniu priorytetów, żonglowaniu obowiązkami i szybkim przechodzeniu między potrzebami dzieci, innych członków rodziny i siebie. Współcześni rodzice mają do dyspozycji cały internet i nie kierują się żadną pojedynczą władzą. Trudno jest wiedzieć, komu i komu można ufać. Porozmawiamy tutaj o tym, jak pomóc dziecku wyrosnąć na osobę, którą naprawdę lubisz, nie zatracając się w tym procesie. 

Badania mówią nam, że aby wychować samodzielne dziecko z wysoką samooceną, bardziej skuteczne jest bycie autorytarnym niż autorytarnym. Chcesz, aby twoje dziecko słuchało, szanowało i ufało ci, a nie bało się ciebie. Chcesz być wspierającym, ale nie wiszącym, helikopterowym rodzicem. 

Wszystkie te rzeczy są łatwe do ustalenia jako cele, ale trudne do osiągnięcia. Jak znaleźć właściwą równowagę? 

W miarę rozwoju dziecka, wyzwania będą się zmieniać, a Twoje myślenie może ewoluować, ale Twoje podejście powinno być spójne, stanowcze i pełne miłości. Pomóż dziecku uczyć się poprzez doświadczenie, które sprawia, że podejmowanie wysiłku buduje pewność siebie i pomaga w nauce stawiania czoła wyzwaniom. Kalibruje twój oczekiwania o co twój dziecko jest sprawnie robić niezależnie, czy ty mały uczyć się spać przez nocy, berbeć pomaga stawiać zabawki daleko od, lub starszy dziecko rozwiązywać konflikty. 

Pamiętaj, że nie ma żadnego właściwego sposobu na wychowanie dziecka. Rób, co możesz, zaufaj sobie i ciesz się towarzystwem małej osoby w swoim życiu. 

Twoje zdrowe nastawienie do snu, jedzenia i dyscypliny wpłynie na Twoje dzieci w najważniejszy sposób.

Jak usypiać dziecko

Niemowlęta od samego początku bardzo się różnią w swoich wzorcach snu. Również rodzice różnią się pod względem sposobu, w jaki radzą sobie z przerwanymi nocami. 

Istnieją dwie ogólne szkoły myślenia o niemowlętach i spania po tych wczesnych miesiącach, kiedy potrzebują nocnego karmienia - uspokajać dziecko do snu lub nie - i wielu rodziców znajduje się wahać się tam i z powrotem. Tamto które wierzą w sen szkolenie, wliczając wiele sen ekspertów, argumentowali że w pomagać dzieci uczyć się zasypiać themselves i koić themselves z powrotem spać gdy budzą się podczas nocy, rodzice pomagają one mistrzów witalnych umiejętności dla wygody i niezależności.

Dwie techniki:

  • Stopniowe wyginięcie, w którym dzieci mogą płakać w krótkich, zalecanych odstępach czasu w ciągu kilku nocy.
  • Zanikający czas snu, w którym rodzice opóźniają czas snu w 15-minutowych odstępach, przez co dziecko staje się coraz bardziej zmęczone. I wielu rodziców donosi, że te strategie poprawiają wzorce snu ich dzieci, jak również ich własne. Ale są też rodzice, którzy uważają, że pomysł, aby pozwolić dziecku płakać w nocy, jest zbyt surowy.

Cokolwiek próbujesz, pamiętaj, niektóre dzieci, bez względu na to, co robisz, nie są niezawodnie dobrymi śpiochami. Rodzice potrzebują być świadomi co sen pozbawienie może robić one, ich poziom funkcjonować i ich związki, i brać ich swój sen potrzeby poważnie także. Tak, pyta dla pomocy gdy ty potrzebujesz je, od twój pediatra lub zaufanego przyjaciela lub członka rodziny.  

Dobranoc

W przypadku starszych dzieci zasady dotyczące snu są bardziej przejrzyste: Wyłączajcie urządzenia, czytajcie na głos podczas snu i budujcie rytuały, które pomogą małym dzieciom zwinąć się i zasnąć. Ustanowienie regularnych rutynowych godzin snu i spójnych wzorców snu będzie jeszcze ważniejsze w miarę jak dzieci będą się starzeć i oczekuje się od nich, że będą budzić się i czuwać podczas godzin szkolnych; uzyskanie wystarczającej ilości snu na regularnych zasadach i przychodzenie do szkoły w stanie wypoczętym pomoże dzieciom w nauce i ich zachowaniu społecznym. Utrzymywanie ekranów poza sypialnią (i wyłączonych w godzinach przed snem) staje się coraz ważniejsze w miarę dorastania dzieci - i nie jest to również zły nawyk dla dorosłych. 

W miarę dorastania dziecka, jego zegar przesuwa się tak, że jest ono "zaprogramowane", aby później wstać i spać, często tak, jak szkoły wymagają wczesnego startu. Ponownie, dobra rodzinna "higiena snu", szczególnie wokół ekranów w czasie snu, w sypialni, a nawet w łóżku, może pomóc nastolatkom rozłączyć się i uzyskać potrzebny sen. Poprzez poważne traktowanie snu, jako istotnego składnika zdrowia i szczęścia, rodzice wysyłają dzieciom w każdym wieku ważną wiadomość.

Jak karmić swoje dziecko

Nie ma nic bardziej podstawowego w rodzicielstwie niż karmienie dziecka. Ale nawet podczas karmienia piersią, są decyzje do podjęcia. (Tak, matki karmiące piersią powinny jeść pikantne jedzenie, jeśli chcą. Nie, nie powinny reagować na wszystkie cierpienia niemowlęcia poprzez karmienie piersią). Obecnie pediatrzy zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy, a następnie kontynuowanie karmienia piersią, ponieważ wprowadzacie szereg pokarmów stałych. Matki karmiące piersią zasługują na wsparcie i uwagę w społeczeństwie ogólnie i w miejscu pracy w szczególności, a nie zawsze je otrzymują. I na odwrót, matki czasami czują się nieodpowiednio, jeśli karmienie piersią jest trudne, lub jeśli nie mogą spełnić tych zaleceń.  

Musisz robić to, co jest dobre dla ciebie i twojej rodziny, a jeśli wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe, to każda kwota, którą możesz zrobić, jest dobra dla twojego dziecka. W miarę jak dzieci dorastają, wybory i decyzje mnożą się; pierwszy rok spożywania pokarmów stałych, od 6 do 18 miesiąca życia, może być w rzeczywistości doskonałym momentem, aby dać dzieciom szeroki wachlarz pokarmów do spróbowania i spróbowania, a oferując powtarzalne gusta, można zauważyć, że dzieci rozszerzają swój wachlarz. 

Małe dzieci bardzo różnią się od siebie sposobem jedzenia; niektóre są żarłoczne i wszystkożerne, a inne są bardzo wybredne i mogą być bardzo trudne do karmienia. Pozwólcie jej nakarmić się jak najszybciej i w miarę możliwości; "bawiąc się" jedzeniem, dowie się o jego konsystencji, smaku i niezależności. Zbudować od początku społeczne aspekty jedzenia, tak aby dzieci dorastały myśląc o jedzeniu w kontekście czasu spędzanego w rodzinie i patrząc, jak inni członkowie rodziny jedzą różne zdrowe potrawy, rozmawiając i spędzając razem czas. (Dzieci nie powinny jeść podczas patrzenia na ekrany.) Rodzice martwią się o wybrednych zjadaczy i oczywiście o dzieci, które za dużo jedzą i za szybko przybierają na wadze; chcesz pomóc swojemu dziecku w jedzeniu różnych prawdziwych pokarmów, a nie przetworzonych przekąsek, w jedzeniu w porach posiłków i przekąsek, a nie w ciągłym "wypasaniu się" czy "sikaniu" i w jedzeniu zaspokajającym głód, a nie w doświadczaniu jedzenia jako nagrody czy kary.

Nie gotuj specjalnych posiłków dla wybrednego dziecka, ale nie rób z posiłku regularnego pola walki. 

Kilka wskazówek, by spróbować:

  • Porozmawiaj z małymi dziećmi o "zjedzeniu tęczy" i o tym, że na ich talerzach pojawi się wiele różnych kolorów (pomarańczowy squash, czerwona papryka, żółta kukurydza, zielone cokolwiek itd.).
  • Zabierz je do sklepu spożywczego lub na rynek rolniczy i pozwól im wybrać coś nowego, czego chciałyby spróbować.
  • Pozwól im pomóc w przygotowaniu jedzenia.
  • Bądź otwarty na nowe sposoby wykorzystania jedzenia, które lubią (masło orzechowe na prawie wszystkim, sos pomidorowy na szpinaku).  
  • Niektóre dzieci zjedzą prawie wszystko, jeśli jest to w pierogach lub na makaronie.  
  • Oferują smaki tego, co wszyscy inni jedzą. 
  • Znajdź jakąś niezawodną alternatywę awaryjną, gdy Twoje dziecko nie będzie jadło niczego, co jest mu oferowane. (Wiele restauracji przygotuje dla dziecka coś prostego z menu, np. zwykły makaron lub ryż).
  • Przede wszystkim, zachęcaj swoje dziecko do kontynuowania degustacji; nie wykluczaj niczego po kilku próbach. A jeśli masz dziecko, które uwielbia jedno konkretne zielone warzywo, to dobrze jest mieć je ciągle na nowo.

Dopóki dziecko dorasta, nie denerwuj się zbytnio.

Rodzinne posiłki mają znaczenie również dla starszych dzieci, nawet jeśli doświadczają biologicznych przesunięć w rozwoju młodzieńczym. Zachowaj ten kontekst społeczny dla żywności, jak to możliwe, nawet przez złożoność planowania gimnazjum i liceum. Zachowajcie stół rodzinny jako strefę bez ekranu, a następnie rozmawiajcie i jedzcie razem.

Jak zdyscyplinować

Małe dzieci są w zasadzie niecywilizowane, a część pracy rodzicielskiej nieuchronnie wiąże się z pewną ilością pracy korekcyjnej. Z maluchami, musisz być cierpliwy i konsekwentny, co jest innym sposobem mówienia, że będziesz musiał wyrażać i egzekwować te same zasady w kółko i w kółko. W przypadku niektórych dzieci "Time Out" działa bardzo efektywnie, a rodzice powinni zwracać uwagę na te momenty, w których mogą one (rodzice) również ich potrzebować. Poważnie, odetchnij, kiedy czujesz się tak samo niekontrolowany jak twoje dziecko. 

Odwrócenie uwagi jest kolejną dobrą techniką; nie musisz wygrywać moralnego zwycięstwa za każdym razem, gdy małe dziecko zachowuje się niewłaściwie, jeśli możesz przekierować zachowanie i uniknąć walki. Ogólnym przesłaniem dyscyplinarnym dla małych dzieci jest przesłanie, że nie podoba ci się zachowanie, ale kochasz dziecko.
Pomyśl o pochwałach, a nie o karze. Dyscyplina fizyczna, jak bicie i klapsy, wywołuje u dzieci agresywne zachowania. Pamiętaj, że zawsze jest to rodzicielska wygrana, jeśli potrafisz tak zorganizować sytuację, aby dziecko zdobywało przywileje (na przykład piargowanie) poprzez dobre zachowanie, zamiast tracić je jako karę. Poszukuj pozytywnych zachowań, aby je chwalić i nagradzać, a małe dzieci będą chciały powtórzyć to doświadczenie. Ale nieuchronnie rodzicielstwo wiąże się z pewną liczbą "złych gliniarzy" momentów, kiedy trzeba powiedzieć nie lub przestać, a dziecko będzie się na ciebie złościć - i to dobrze, to idzie z terytorium. Spójrz w lustro i praktykuj mówienie tego, co zawsze mówili rodzice: "Jestem twoją matką/ojcem, nie jestem twoim przyjacielem." 

Jako rodzice powinniśmy starać się regulować zachowanie naszych dzieci - lub pomagać im regulować swoje własne - a nie próbować regulować ich myśli: 

Dobrze jest nie lubić twojego brata lub kolegę z klasy, ale nie bić go. 
Dobrze jest czuć się wściekłym lub sfrustrowanym, jeśli tylko zachowujesz się właściwie. 
Nasza "cywilizacyjna" praca jako rodziców może być łatwiejsza, jeśli uznamy siłę tych trudnych emocji i będziemy świętować dziecko, które osiąga kontrolę. I wykorzystajcie okazję do zademonstrowania tego, co robicie, kiedy straciliście kontrolę lub zachowaliście się źle: Zaoferujcie szczere rodzicielskie przeprosiny.

Kwestie społeczne

Możesz podjąć kroki, aby pomóc swoim dzieciom poradzić sobie zarówno z nękaniem, jak i konfliktem - a najbardziej przydasz się, gdy będziesz wiedział, do których z tych dwóch osób próbujesz się zwrócić. Dzieci, które są zastraszane, są na końcu złego traktowania i są bezradne, aby się bronić, podczas gdy dzieci w konflikcie mają trudny czas, aby się dogadać. Na szczęście większość tarć, do których dochodzi wśród dzieci, ma miejsce w sferze konfliktu - nieuniknionego, a nawet nieprzyjemnego, następstwa bycia z innymi - a nie znęcania się.

Jeśli dzieci są zastraszane, ważne jest, aby zapewnić je, że zasługują na wsparcie i że powinny ostrzec dorosłego o tym, co się dzieje. Ponadto, można przypomnieć dzieciom, że nie mogą biernie stać z boku, jeśli inne dziecko jest zastraszane. Niezależnie od tego, jak Twoje własne dziecko może się czuć w stosunku do tego, kto jest celem ataku, możesz oczekiwać, że zrobi co najmniej jedną z trzech rzeczy: skonfrontuje się z dręczycielem, dotrzyma towarzystwa ofierze, ostrzeże dorosłego.

Kiedy sprawa jest sporna, należy dążyć do tego, aby pomóc młodym ludziom dobrze sobie z nią radzić, ucząc się bronić siebie bez nadepnięcia na kogoś innego. W tym celu można wzorować się na twierdzeniach, a nie na agresji, w nieuniknionych nieporozumieniach pojawiających się w życiu rodzinnym, i uczyć dzieci tego samego, jak radzić sobie z konfliktami ogrodowymi z rówieśnikami.

Płeć

Dla dzieci płeć jest pojęciem ewoluującym, a nie takim, które one zawsze widzą przez tę samą soczewkę co dorośli. Trzyletnie dzieci mogą zazwyczaj określać siebie w konwencjonalny sposób (jako chłopiec lub dziewczynka), ale widzą płeć jako cechę płynną, która jest definiowana przez cechy powierzchniowe. Na przykład, małe dzieci często uważają, że posiadanie krótkich włosów "czyni cię chłopcem" i że noszenie sukienki "czyni cię dziewczynką". W wieku 4 lub 5 lat większość dzieci postrzega płeć jako cechę stabilną. Często zdarza się, że rozwijają one obsesje na punkcie księżniczki lub superbohatera, być może kłębiąc się w ekstremalnej kobiecości lub męskości, aby zrekompensować sobie poczucie utraty połowy tortu płciowego.

Pozostawione samym sobie, większość dzieci przed dorastaniem odchodzi od sztywnych poglądów na temat płci. Mimo to, dziewczęta na ogół mają więcej swobody niż chłopcy, jeśli chodzi o tożsamość płciową. Chłopcy są fajni, podczas gdy chłopcy często czujnie pilnują siebie nawzajem za zachowania, które postrzegają jako kobiece.

Jako rodzic, chcesz pomóc swoim dzieciom poczuć się dobrze, kim są, nie ograniczając zbytnio ról płciowych. Jeśli masz dziecko, które wydaje się być mniej wyraźnie zidentyfikowane jako chłopiec lub dziewczynka, uważaj na możliwość, że dziecko może ostatecznie zidentyfikować jako płyn płciowy lub nie-binarny, i upewnij się, że dziecko otrzymuje wsparcie. Celem jest pomoc dzieciom w pogodzeniu się z własną tożsamością płciową. Może to obejmować pomoc wszystkim dzieciom w kwestionowaniu konwencjonalnych poglądów na temat płci, jak również wysoce stereotypowych i mocno reklamowanych w mediach reprezentacji płci. 

I chcemy pamiętać, że tożsamość płciowa funkcjonuje niezależnie od orientacji seksualnej. To, za kogo czują się nasze dzieci, nie mówi nam, kogo będą kochać.   

Moralność

Wszyscy rodzice mają wspólne pragnienie wychowania dzieci, które są dobrymi ludźmi. Na pewno zależy wam na tym, jak wasze dziecko będzie traktowało innych i jak będzie postępowało w świecie. W niektórych gospodarstwach domowych regularne uczestnictwo w instytucji religijnej daje rodzinie czas na refleksję nad jej wartościami i pozwala rodzicom przekazać dzieciom, że te przekonania są w posiadaniu członków szerokiej społeczności, która wykracza poza ich dom.

Nawet przy braku silnych przekonań duchowych, obchodzenie świąt religijnych może działać jako kluczowa nić w tkaninie życia rodzinnego. Chociaż powszechnie wiadomo, że dzieci odnoszą korzyści, gdy ich rodzice zapewniają zarówno strukturę, jak i ciepło, nawet najbardziej sumienni rodzice mogą mieć trudności z osiągnięciem obu tych celów w sposób regularny. Rytuały i tradycje, które są częścią wielu tradycji religijnych, mogą łączyć rodziny w niezawodny i niezapomniany sposób. Oczywiście, istnieją codzienne możliwości zaszczepienia w dziecku swoich wartości poza zorganizowaną religią, w tym pomoc starszemu sąsiadowi lub zabranie ze sobą dzieci na wolontariat w ważnych dla ciebie sprawach.  

Przede wszystkim jednak dzieci uczą się swoich wartości, obserwując, jak się żyje. 

Szkoła

Jeśli chodzi o szkołę, rodzice chodzą po trudnej linii: Chcecie, aby wasze dzieci dążyły i odnosiły sukcesy, ale nie chcecie ich popychać w sposób, który jest niesprawiedliwy lub powoduje niepotrzebny stres. W każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności, dzieci odnoszą korzyści, gdy rodzice pomagają im skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności, a nie na udowadnianiu ich. Innymi słowy, dzieci powinny zrozumieć, że ich intelektualny wkład tylko zaczyna działać i że ich możliwości mogą być zwiększane z wysiłkiem.

Dzieci, które przyjęły ten sposób myślenia o wzroście - termin psychologiczny oznaczający przekonanie, że przemysł jest drogą do mistrzostwa - są mniej zestresowane niż ich rówieśnicy, którzy wierzą, że ich zdolności są stałe i przewyższają je akademicko. Uczniowie nastawieni na rozwój są mile widziani, motywowani trudną pracą i inspirowani osiągnięciami swoich utalentowanych kolegów z klasy.

Aby wychować myślicieli nastawionych na wzrost, można uczcić wysiłek, a nie mądrość, ponieważ dzieci poruszają się po szkole. Kiedy im się to uda, powiedz: "Twoja ciężka praca i wytrwałość naprawdę się opłaciła. Dobra robota!" A kiedy się zmagają, powiedz: "Ta ocena z testu odzwierciedla to, co wiedziałeś o badanym materiale w dniu, w którym przystąpiłeś do testu. Nie mówi nam to, jak daleko możesz się posunąć w tym temacie. Trzymaj się tego i zadawaj pytania. To przyjdzie."

Rodzice powinni wkroczyć, gdy uczniowie stają w obliczu akademickich wyzwań, które powodują stały lub nadmierny stres. Niektórzy uczniowie trzymają się, lub są trzymani przez dorosłych, nierealistycznych standardów. Inni pomijali krok po drodze, uczyli się nieskutecznie lub zmagają się z niezdiagnozowaną różnicą w nauce. Ustalenie natury problemu wskaże drogę do najbardziej pomocnego rozwiązania.

O serwisie

Malutkich świat to to portal o świecie malutkich pociech i ogromnej wiedzy przydatnej dla każdego rodzica. U nas znajdziesz wszelkiego rodzaju porady dotyczące rodzicielstwa, sprawdzone sposoby na rozwiązywanie problemów oraz pomysły na swój własny rozwój jako rodzica, a także pomysły na zakupy dla najmłodszych m.in mebli dziecięcych, zabawek bądź gier. To wszystko i wiele więcej u nas!