Jak stworzyć zdrową, zbilansowaną dietę dla dziecka?
Jaka jest prawidłowa dieta dla zdrowia dziecka? Czy wszyscy musimy jeść to samo? Nie. Każdy ma inne potrzeby, tak jak każde dziecko. Nie ma jednej diety, która zaspokoi wszystkie potrzeby, więc nie ma diety idealnej.
Wskazówki dotyczące prawidłowego żywienia dzieci
Oto sześć podstawowych zasad, opracowanych przez pediatrów i dietetyków, których należy przestrzegać, aby rozwój dziecka przebiegał pomyślnie.
- Zadbaj, aby dieta dziecka zawierała produkty ze wszystkich trzech grup (tłuszcze, węglowodany i białka) i była jak najbardziej zróżnicowana.
- Włączaj do codziennej diety dziecka jak najwięcej świeżych owoców i warzyw. Każde dziecko powinno spożywać 5 porcji owoców i warzyw dziennie.
- Dziecko powinno jeść regularnie, najlepiej co najmniej 4 do 5 posiłków dziennie.
- Ograniczać spożycie przez dzieci słodyczy (w tym słodzonych napojów i niezdrowych przekąsek)
- Ogranicz spożycie żywności przetworzonej, takiej jak gotowe dania w puszkach, słoikach itp. oraz fast foodów.
- Ogranicz ilość spożywanego przez dziecko tłuszczu, ale nie całkowicie. Tłuszcz roślinny można zastąpić tłuszczem zwierzęcym.
- Dzieci powinny mieć wystarczająco dużo ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu (a nie tylko siedząc przed ekranami i monitorami). To zwiększy apetyt dziecka i nauczy je jeść.
Sprawdź: Catering dla dzieci wchodząc na https://cateromarket.pl/diety/dieta-dla-dzieci-catering
Jak odzwyczaić się od fast foodów?
Najgorszą rzecz robimy naszym dzieciom pozwalając im na jedzenie fast foodów (pizzy, hamburgerów, cheeseburgerów), słodyczy i napojów gazowanych. Można je jeść w każdej ilości i o każdej porze. Spożywanie zbyt dużej ilości tych produktów może prowadzić do otyłości. Już w młodym wieku może to prowadzić do powikłań takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe. W przyszłości możliwa jest choroba niedokrwienna serca. Pediatrzy od dawna zauważają, że zaburzenia wynikające ze złej diety nie muszą występować od razu. Mogą mieć również negatywny wpływ na przyszły stan zdrowia.
Dorośli są bardziej świadomi zagrożeń związanych z fast foodami niż dzieci, kiedy je jedzą. Niestety, dzieci nie są. Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność i obowiązek dbania o zdrowie swoich dzieci. Dorośli są odpowiedzialni za przyszłość. Ważne jest, aby włączyć do swojej diety ryby morskie, soję, produkty mleczne, warzywa i owoce. Należy to robić już w młodym wieku.
Co zrobić, gdy Twoje dziecko upiera się przy hamburgerze lub pizzy?
Przygotujmy hamburgera, pizzę czy frytki w domu. Będziemy dokładnie wiedzieć, z czego składa się posiłek dziecka, będzie on mniej kaloryczny, a my będziemy mogli wybrać składniki wysokiej jakości. Angażujmy nasze dzieci w przygotowywanie posiłków. Uczmy nasze dzieci jak ważne jest to co i jak jemy. Dajemy naszemu dziecku szansę na wspólne gotowanie i poznawanie nowych składników, smakowanie, dokonywanie wyborów. Co smakuje dobrze, a co nie. Zróżnicowana i zbilansowana dieta jest nie tylko dobra dla rozwoju dziecka, ale także świetną inwestycją w jego przyszłość. Sprawdź ranking cateringów dietetycznych na cateromarket.pl
Nie zapominajmy, aby dawać przykład naszym dzieciom. To rodzice są tymi, którzy dają przykład. Dziecko uwierzy, że jeśli nie mamy czasu na ugotowanie zdrowego posiłku, to powinniśmy po prostu zjeść w naszej ulubionej restauracji typu fast food. Nasze dziecko będzie zachowywało się tak samo, jeśli za zły humor lub mały sukces nagrodzimy je kawałkiem lub batonikiem. Pamiętaj, że dzieci będą Cię naśladować. Trudno będzie naszym dzieciom jeść ryby, kasze, owoce i warzywa, jeśli my nie będziemy ich jeść.