Jak zachęcić dziecko do przebywania na świeżym powietrzu?

Jak zachęcić dziecko do przebywania na świeżym powietrzu?

Większość dzieci uwielbia przebywać poza domem - czy to z kolegami na podwórku, czy na placu zabaw w parku. Są jednak takie maluchy, które najchętniej czas spędzają w domu. Jak zachęcić małego domatora, by częściej bawił się na zewnątrz?

Najważniejsza jest rozmowa

Wielu rodziców uważa, że spokojne dziecko to prawdziwy dar. Nie wymaga aż tyle uwagi, co bardzo aktywne dzieci, które nieustannie testują refleks dorosłych podczas swoich zabaw. Jednak gdy dziecko niechętnie wychodzi na podwórko, a nad zabawę z innymi dziećmi przedkłada spędzanie czasu w domu, niektórym dorosłym zapala się czerwona lampka. Nie chcą, by dziecko było niedotlenione i nie korzystało z pięknej pogody. Szukają zatem sposobów, by maluch sam zainteresował się światem na zewnątrz i zaczął chętniej wychodzić z domu.

Jakiekolwiek ruchy mające na celu zmianę nastawienia dziecka warto zacząć od spokojnej rozmowy. Celem powinno być przede wszystkim upewnienie się, że powodem, dla którego nasza pociecha spędza czas w domu, nie jest np. to, że na podwórku dokuczają jej inne dzieci. Jeśli uda nam się wyeliminować tę ewentualność, możemy przystąpić do działania.

Jak animować dziecku czas na spacerach?

Jest wiele sposobów, żeby uatrakcyjnić dziecku czas spędzony na zewnątrz. Warto jednak w tym procesie brać przede wszystkim pod uwagę zainteresowania dziecka. Przykładowo: jeśli dziecko nie bardzo lubi piesze wędrówki, być może chętniej będzie spędzać czas na świeżym powietrzu mając do dyspozycji hulajnogę lub rower? A jeśli malca fascynuje świat podniebnych podróży, kosmos i lotnictwo, warto zaopatrzyć go w latawiec. Współczesne latawce dla dzieci mogą mieć naprawdę ciekawe wzornictwo i kształty, dzięki czemu szybując po niebie przypominają ptaka lub samolot.

Dobrze jest też spróbować zainteresować malucha przyrodą - np. motylami lub ptakami. Można zacząć od kupna małego atlasu, który będzie przystosowany dla dzieci. Wyruszenie z takim atlasem na spacer do parku w poszukiwaniu nowych gatunków zwierząt lub roślin jest nie tylko wspaniałym sposobem na zaktywizowanie dziecka, ale również na edukację malucha poprzez hobby.

Jak zająć dziecku czas na plaży?

Część rodziców ma szczególne trudności z zajęciem dziecku czasu na plaży, zwłaszcza wówczas, gdy - np. z powodu wysokich fal - obowiązuje zakaz kąpieli. W takiej sytuacji znów z pomocą przychodzą latawce dla dzieci, które są urozmaiceniem plażowania, zarówno dla maluchów, jak i starszych pociech. Można też zaproponować dziecku rodzinną grę planszową lub dostosowaną do wieku łamigłówkę.

Jednym z najlepszych sposobów spędzania czasu z dzieckiem na plaży jest oczywiście budowanie zamków z piasku. Dlatego jadąc na wakacje, warto zaopatrzyć się w duży zestaw foremek, grabki, łopatkę i wiaderko. Tego rodzaju przedmioty oczywiście można też kupić bezpośrednio nad morzem, ale są tam znacznie droższe, a wybór jest dużo mniejszy.

Zachęcanie dziecka do przebywania na świeżym powietrzu ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że dotleniony maluch dużo lepiej śpi w nocy i ma na co dzień więcej energii do działania.

Artykuł partnera

O serwisie

Malutkich świat to to portal o świecie malutkich pociech i ogromnej wiedzy przydatnej dla każdego rodzica. U nas znajdziesz wszelkiego rodzaju porady dotyczące rodzicielstwa, sprawdzone sposoby na rozwiązywanie problemów oraz pomysły na swój własny rozwój jako rodzica, a także pomysły na zakupy dla najmłodszych m.in mebli dziecięcych, zabawek bądź gier. To wszystko i wiele więcej u nas!