Powrót dziecka do szkoły po koronawirusie

Powrót dziecka do szkoły po koronawirusie

Powrót do szkoły po wymuszonej przerwie COVID-19 jest źródłem mieszanych emocji dla wielu dzieci i młodzieży. Niektórzy uczniowie, którzy bawią się w interakcjach twarzą w twarz, po prostu nie mogą się doczekać, aby ponownie nawiązać kontakt z przyjaciółmi i nauczycielami. Inni, którzy docenili tę przerwę od ciągłego emocjonalnego włączania się, kiedy w szkole mogą niechętnie wracać.

Niezależnie od tego, jak zareaguje Twoje dziecko, powrót do szkoły po tak długiej przerwie na pewno będzie wiązał się z pewnym poziomem lęku. Następujące strategie zaczerpnięte z mojej książki, Anxious Kids, pomogą Twojemu dziecku w płynnym powrocie do szkoły.

Ustaw swoje oczekiwania

Szkoła bez wątpienia będzie innym doświadczeniem dla studentów po COVID-19. Może to wymagać od Państwa dostosowania oczekiwań, szczególnie akademickich, więc cierpliwość jest zdecydowanie wymagana. Edukacja to długa gra, więc jeśli martwisz się o to, że Twoje dziecko przegapi edukacyjny beat, uznaj, że to doświadczenie było klapą na krzywej edukacyjnej. Warto pamiętać, że lęk kocha towarzystwo. Zaparkuj na jakiś czas swoje oczekiwania, aby Twoje dziecko nie odbierało Twoich lęków.

Zrozum, że ich lęk jest prawdziwy

Dziecko niespokojne rozpaczliwie chce, aby rodzic zrozumiał, że czuje się niespokojne i zaniepokojone. Nawet jeśli nie można pojąć wpływu, jaki powrót do szkoły ma na ich stan umysłu i fizjologię, należy uznać, że ich lęk jest prawdziwy. "Ach, widzę, że obawiasz się, że nie będziesz wiedział, co robić, gdy pójdziesz do szkoły" - to rodzaj reakcji, jakiej niespokojne dziecko chce od rodzica. Walidacja uczuć dziecka pomoże mu poczuć się bezpiecznie i pewnie, stawiając je w dobrej pozycji do powrotu do szkoły. "Mama/tata wie, że się denerwuję" jest bardzo uspokajające dla dziecka.

Przygotuj je

Zwłaszcza ci, którzy się martwią i niepokoją, lubią wiedzieć, co ich czeka. Przygotuj swoje dziecko na powrót, omawiając procedury bezpieczeństwa, które szkoła będzie wdrażać. Daj małym dzieciom znać, że dorosły nie będzie im towarzyszył za bramą szkoły. Zapytaj swoje dziecko na co czeka i sprawdź jak się czuje w związku z powrotem. Regularnie sprawdzajcie, jak się czują i poprawcie wszelkie błędne wyobrażenia.

Skupienie się na ponownym spotkaniu ludzi

Zrób z ponownego spotkania się ze znajomymi temat na powrót dziecka do szkoły. Będzie ono musiało ponownie połączyć się z przyjaciółmi, nauczycielami i uczyć się, co wymaga czasu. Nauczyciele Twojego dziecka najprawdopodobniej użyją wielu strategii, aby pomóc mu nawiązać kontakt z przyjaciółmi, zastanowić się nad ich czasem spędzonym w domu i przenieść je z powrotem do trybu nauki w pełnym wymiarze godzin. Wspieraj te działania i utwierdzaj dziecko w przekonaniu, że wkrótce poczuje się komfortowo dzięki swoim szkolnym doświadczeniom.

Trzymaj się z dala od pytań o szkołę przez chwilę.

Okres ten odzwierciedla początek roku szkolnego, w którym dziecko musiało dostosować się do nowych nauczycieli, innych kolegów z klasy i nowego poziomu rocznego. Dostosowanie się do zmian wymaga dużej ilości osobistej energii, więc Twoje dziecko lub młoda osoba może być zmęczona, zrzędliwa, a nawet nastrojowa w domu. Należy wziąć pod uwagę te osobiste zmiany i zapewnić im dużo wolnego czasu na relaks i zabawę po szkole.

Dbaj o siebie

W ostatnich miesiącach rodzice i nauczyciele wykonywali znaczącą pracę emocjonalną. Krzywe uczenia się i dostosowywania się były ogromne, z niewielką ilością czasu na relaks i przerwę. Zastanówcie się nad własnymi zasobami emocjonalnymi i sprawcie, aby wasze samopoczucie było priorytetem, co ułatwi wam zachowanie spokoju, jeśli wasze dziecko doświadczy trudności.

Pandemia COVID-19 spowodowała wiele trudności, wymagając od nas wszystkich szybkiej adaptacji do nowych sytuacji. Elastyczność to podstawowa cecha ludzi odpornych, więc jeśli nic innego, przejście przez te czasy uczyni nas wszystkich bardziej odpornymi.

 

O serwisie

Malutkich świat to to portal o świecie malutkich pociech i ogromnej wiedzy przydatnej dla każdego rodzica. U nas znajdziesz wszelkiego rodzaju porady dotyczące rodzicielstwa, sprawdzone sposoby na rozwiązywanie problemów oraz pomysły na swój własny rozwój jako rodzica, a także pomysły na zakupy dla najmłodszych m.in mebli dziecięcych, zabawek bądź gier. To wszystko i wiele więcej u nas!

Warto zobaczyć