Pozytywne rodzicielstwo: Przewodnik dla początkujących rodziców

Pozytywne rodzicielstwo: Przewodnik dla początkujących rodziców

Uganiając się za kuchennym blatem o 22:30, wyskakując z migdałów oblanych czekoladą i Googlingu, "Jak sprawić, by dzieci słuchały", nie wyobrażaliśmy sobie doświadczenia rodzicielstwa.

Przecież wychowanie dziecka nie przyszło by naturalnie?

Tak samo naturalnie, jak dziecko przychodzi na świat, od rodziców oczekuje się, że z natury rzeczy będą wiedzieli, jak rozwijać się i prowadzić złożonego człowieka w nieporządanym i skomplikowanym świecie (a wszystko to sprawia, że Pinterest wygląda idealnie) ale to nie prawda.

Dla niektórych z nas może to zadziałać, ale dla wielu rodziców nieprzewidziane czynniki skłoniły ich do poszukiwania nowych sposobów dyscyplinowania i kierowania dzieckiem, a to właśnie wielu rodziców odkrywa pozytywne rodzicielstwo.

Zdrowie psychiczne dziecka jest teraz ważniejsze niż naukowcy.

Weź to pod uwagę, że jest to jedyny w swoim rodzaju przewodnik po pozytywnym rodzicielstwie.

Pozytywne rodzicielstwo

Czy czułbyś się komfortowo wykonując pracę elektryka, prawnika lub szefa kuchni, nie mając żadnego przeszkolenia i wykształcenia w tych dziedzinach? Wyobraź sobie, że pierwszego dnia pojawiasz się jako pusty łupek i jesteś proszony o zrobienie sufletu lub ustawienie płytki drukowanej, yikes!

Jak to możliwe, że dla wychowania człowieka, najbardziej skomplikowanej i wyczerpującej pracy na ziemi, nie jest konieczne żadne szkolenie ani edukacja?

Kiedy ludzie nie wiedzą, co robić, nie wywiązujemy się z tego, co przychodzi im najbardziej naturalnie. Często to, co "wiemy" o rodzicielstwie, nie jest tym, co najlepiej odpowiada potrzebom rozwojowym i emocjonalnym dziecka, a nawet może być dla niego emocjonalnie szkodliwe (tj. przemoc fizyczna, kary, groźby, strach i wstyd).

Co to jest pozytywne rodzicielstwo?
Pozytywne techniki rodzicielstwa wynikają z autorytatywnego podejścia do rodzicielstwa i starają się wyznaczyć pewne granice z szacunkiem, co pomaga podnieść emocjonalnie zdrowe dzieci (a także poprawić ich zachowania).

Przeczytaj więcej o 5 głównych koncepcjach pozytywnego rodzicielstwa i o tym, jak poprawiają one samopoczucie emocjonalne Twojego dziecka (od niektórych wiodących ekspertów w dziedzinie psychologii rozwojowej i nauk behawioralnych).

Jeśli chodzi o pozytywną dyscyplinę zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie czasowej, tym jednym z pomijanych pojęć jest klej, który trzyma to wszystko razem. Zanim zaczniesz się martwić o to, co powiedzieć i co zrobić, gdy Twoje dziecko nie słucha lub zdecyduje się na jazdę na psie jak na koniu, upewnij się, że Twój "dom dyscypliny" jest w porządku z tą koncepcją fundamentalną.

Dlaczego pozytywne rodzicielstwo jest najlepszym wyborem dla mojego dziecka i rodziny?
Poza tym bycie bardziej korzystnym dla umiejętności społecznych i emocjonalnych dziecka oraz dla jego zdrowia psychicznego pozytywne rodzicielstwo ma kilka naprawdę niesamowitych skutków ubocznych dla systemu rodzinnego.

Pozytywne rodzicielstwo i dyscyplina

Jednym z najtrudniejszych aspektów bycia pozytywnym rodzicem jest nabycie nowych narzędzi i metod radzenia sobie z trudnymi i zakłócającymi zachowaniemi. Pozytywna dyscyplina stawia przed rodzicem wyzwanie reagowania na dziecko zamiast reagowania z emocji (witanie gróźb, krzyków i krytyki).

Wszyscy tam byliśmy, ale przyszłe zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie Twojego dziecka w dużej mierze skorzysta na nauce w inny sposób.

Przed podjęciem decyzji o tym, jak dyscyplinować dziecko, przeczytaj ten ważny artykuł, który zmieni Twoją perspektywę ZAWSZE: Ta jedyna rzecz, którą musisz wiedzieć o dyscyplinowaniu dziecka. 

Postępowanie z frustrującymi zachowaniami, takimi jak zawodzenie, napady złości i kłótnie rodzeństwa w pozytywny sposób jest Twarde.

Jak często przypominają mi rodzice w moim gabinecie terapeutycznym, musimy czasem szybko wychodzić z domu, więc jak zainspirować nasze dziecko do słuchania bez uciekania się do strachu, gróźb i zastraszania, gdy te rzeczy mają natychmiastową satysfakcję z wytwarzania szybkich reakcji behawioralnych?

Przykłady umiejętności rodzicielstwa pozytywnego
Radzenie sobie z agresją werbalną i fizyczną naszego dziecka jest jedną z najbardziej wymagających, pozytywnych umiejętności rodzicielskich, ale jest to możliwe.

Wyzwania związane z pozytywnym rodzicielstwem

Bądźmy szczerzy, jeśli czujesz się przytłoczony lub sfrustrowany pozytywnym rodzicielstwem, nie jesteś sam. Zmiana sposobu, w jaki robisz rzeczy z dzieckiem, nie przychodzi łatwo. Jest wiele przeszkód do pokonania, jeśli chodzi o bycie pozytywnym rodzicem.

Pozytywne rodzicielstwo to mapa drogowa do szczęśliwszej rodziny.
Naprawdę wierzę w to z każdym terapeutą i kością rodzicielską w moim ciele. Zarówno zawodowo w moim gabinecie terapeutycznym, jak i w moim własnym domu byłem świadkiem zdolności pozytywnej, pełnej szacunku dyscypliny do zmiany relacji i dynamiki rodziny, nie wspominając już o ogromnym, pozytywnym wpływie, jaki będzie ona miała na przyszłe samopoczucie emocjonalne dziecka.

 

O serwisie

Malutkich świat to to portal o świecie malutkich pociech i ogromnej wiedzy przydatnej dla każdego rodzica. U nas znajdziesz wszelkiego rodzaju porady dotyczące rodzicielstwa, sprawdzone sposoby na rozwiązywanie problemów oraz pomysły na swój własny rozwój jako rodzica, a także pomysły na zakupy dla najmłodszych m.in mebli dziecięcych, zabawek bądź gier. To wszystko i wiele więcej u nas!

Warto zobaczyć