Refluks u dzieci, jak leczyć?

Refluks u dzieci, jak leczyć?

W obecnych czasach coraz większa ilość dzieci zmaga się z refluksem. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat możliwych sposobów leczenia tego problemu zdrowotnego.

Odpowiednia dieta

W przypadku pojawienia się objawów refluksu u dzieci warto przede wszystkim postawić na odpowiednią dietę, która jest jednym z najważniejszych elementów procesu leczenia. W diecie na refluks ogranicza się produkty, które mogą nasilać wydzielanie soku żołądkowego, który podrażnia ściany przełyku. Dieta dla dziecka powinna być lekkostrawna i nie może nadmiernie obciążać żołądka. Nie poleca się jedzenia przez dziecko potraw przygotowywanych na głębokim tłuszczu, a także żywności wysoko przetworzonej i fast foodów. Oprócz tego należy również wykluczyć inne dania ciężkostrawne.

Uregulowanie aktywności

Kolejnym istotnym aspektem leczenia refluksu u dzieci jest uregulowanie codziennej aktywności. W trakcie każdego dnia należy znaleźć czas na spokojne zjedzenie przygotowanych posiłków. Odczuwanie stresu podczas jedzenia może potęgować objawy refluksu, dlatego warto zadbać o ten aspekt podczas codziennego funkcjonowania. W przypadku refluksu tak istotne jest regularne spożywanie posiłków, tak aby nie dopuścić do uczucia głodu, które nasila nieprzyjemne objawy. Można spożywać w ciągu dnia małe przekąski, na przykład banana lub jogurt naturalny z owocami.

Kleik z siemienia lnianego

Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku refluksu będzie regularne spożywanie kleiku z siemienia lnianego. Jest to jeden z najlepszych domowych sposobów na refluks oraz zgagę. W celu przygotowania kleiku należy zalać jedną łyżkę zmielonych ziaren siemienia lnianego wodą, a następnie całość gotować do uzyskania pożądanej konsystencji. Całość należy wystudzić oraz pić w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Możliwe jest także spożywanie takiego kleiku rano, na czczo. Dzięki temu objawy refluksu nie będą tak nasilone podczas każdego dnia.

Odpowiednia pozycja

W przypadku zmagania się z refluksem bardzo istotne jest utrzymywanie przez dzieci odpowiedniej pozycji ciała. Nie jest zalecane kładzenie się po posiłku, ponieważ może to nasilać nieprzyjemne objawy refluksu. Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie pozycji siedzącej po jedzeniu. Zasada ta ma również zastosowanie podczas kładzenia się do łóżka wieczorem. Powinno się odczekać około dwóch godzin po spożyciu ostatniego posiłku, zanim się położy do łóżka. Nie jest wskazana także nadmierna aktywność fizyczna. Lepiej zdecydować się na spokojniejszy spacer.

Leki na refluks

Gdy domowe sposoby na refluks u dzieci zawiodą to warto skorzystać z leczenia farmakologicznego. Leki na zgagę dostępne są w sprzedaży gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/wrzody-zoladka-zgaga-refluks bez recepty. Jednak przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, który na pewno wdroży odpowiednie leczenie oraz określi dawkowanie leków. W przypadku refluksu najczęściej stosowane są inhibitory pompy protonowej, które wykazują niezwykle wysoki poziom skuteczności w działaniu.

O serwisie

Malutkich świat to to portal o świecie malutkich pociech i ogromnej wiedzy przydatnej dla każdego rodzica. U nas znajdziesz wszelkiego rodzaju porady dotyczące rodzicielstwa, sprawdzone sposoby na rozwiązywanie problemów oraz pomysły na swój własny rozwój jako rodzica, a także pomysły na zakupy dla najmłodszych m.in mebli dziecięcych, zabawek bądź gier. To wszystko i wiele więcej u nas!