Tornister szkolny dla pierwszoklasisty. Obowiązkowy element na nowy rok szkolny
Tornister lub torba są niezbędne w przypadku uczniów, zwłaszcza pierwszych klas. Co lepiej kupić – plecak czy torbę i czym się kierować przy wyborze?
Czy się różni tornister od plecaka?
Poszukując rozwiązania, co jest lepsze dla pierwszoklasisty - tornister czy plecak, zacznijmy od doprecyzowania terminologii. Tornistry szkolne są wyposażone w szelki. Sztywny korpus zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru zawartości. Książki, zeszyty i inne przybory szkolne zmieszczą się w środku. Solidne ścianki utrzymują kształt tornistra i chronią zawartość przed skutkami uderzeń i upadków. Plecak to torba na ramię. Modele szkolne z reguły są produkowane z ortopedycznym grzbietem, ale nie mają sztywnej ramy. Biorąc pod uwagę alternatywę w postaci tornistra lub plecaka dla pierwszoklasisty, chirurdzy ortopedzi twierdzą, że lepiej pozostać przy pierwszej opcji. Postawa przedszkolaka jeszcze się nie uformowała, dlatego nieprawidłowo rozłożone obciążenie kręgosłupa może prowadzić do skoliozy. Jeśli naprawdę chcesz kupić dziecku plecak, kup go z maksymalnie sztywnymi elementami, które pozwolą i dostosować rozkład ciężaru i nie uszkodzą kręgosłupa dziecka. W przypadku starszych uczniów kości osiągnęły niezbędną gęstość, postawa już się rozwinęła, więc wybór między tornistrem a plecakiem jest wyłącznie kierowany indywidualnymi potrzebami ucznia. Lekarze kategorycznie sprzeciwiają się jedynak torbom noszonym na jednym ramieniu. Te mogą doprowadzić nawet dorosłego do skoliozy.
Jaki tornister szkolny wybrać dla pierwszoklasisty?
Bardzo ważna jest sztywna rama wewnętrzna. To ona rozkłada ciężar, zapobiega uciskaniu pleców przez linijki, cyrkle i krawędzi podręczników. Sztywną torbę można postawić na podłodze lub biurku bez obawy o przewrócenie. Plecaki ortopedyczne charakteryzuje się obecnością ochraniaczy, umiejscowionych z uwzględnieniem cech anatomicznych sylwetki dziecka i pozwalających na utrzymanie prawidłowej postawy przy dużym obciążeniu. Plecak dla pierwszoklasisty musi mieć ortopedyczne plecy. Poduszki tej części pokryte są przewiewną siateczką.
Ramiączka są bardzo ważnym elementem zapewniającym wygodę. Plecak pierwszoklasisty lub plecak nastolatka powinien ściśle przylegać do pleców. W związku z tym ramiączka powinny być szerokie i miękkie, o regulowanej długości. W przypadku najmłodszych uczniów bardzo pożądane są dodatkowe paski, które zapina się w pasie lub klatce piersiowej w celu utrzymania tornistra w optymalnej pozycji i odciążenia.
Materiał, z którego wykonane są plecaki szkolne lub tornistry dla pierwszoklasistów jest najczęściej syntetyczny. Tkanina powinna być ciasna. Syntetyki łatwiej się pierze i oczyszcza z brudu. Jednocześnie nie tracą swojego pierwotnego koloru i wyglądu, zachowują swój kształt. Rozmiar plecaka powinien być tak dostosowany, aby dolna krawędź nie uciskała dolnej części pleców dziecka, a górna krawędź nie opierała się o tył głowy. Nie należy kupować plecaka dla nastolatka ani tornistra dla pierwszoklasisty „na wzrost”. Niewłaściwie dobrany produkt stwarza ryzyko przesunięcia środka ciężkości i zakłócenia prawidłowego rozłożenia obciążenia, co może zaszkodzić zdrowiu.
Dobrze, jeśli tornister ma dwie lub więcej kieszeni. Zapięcie plecaka powinno łatwo otworzyć się jednym ruchem. Przyjrzyj się dokładnie zamkowi (zęby, zapadka). W torbie rzeczy należy ułożyć w następujący sposób: z tyłu - ciężkie podręczniki; druga komora jest optymalna na notebooki, piórniki i inne lekkie przedmioty. Wygodny dodatek to kieszenie na bidon, telefon komórkowy, portfel itp.
Spód powinien być plastikowy lub być wykonany z innego sztywnego wodoodpornego materiału. Dzieci często kładą swoje torby na podłodze, a nawet na ziemi. Ponadto twarde dno odgrywa ważną rolę w utrzymaniu sztywności korpusu produktu. Elementy odblaskowe umieszczone na plecaku zwiększają bezpieczeństwo ucznia na drodze w nocy. Poszukaj modelu z odblaskową taśmą ze wszystkich stron.
Waga jest bardzo ważnym kryterium. Lekarze ortopedzi ustalili, że uczeń szkoły podstawowej nie powinien nosić za plecami ciężaru przekraczającego 10% jego masy ciała. W związku z tym łatwo obliczyć, że pusty plecak nie może ważyć więcej niż jeden kilogram. Limity wagi są następujące:
- dla ucznia klas 1–2 - nie więcej niż 1,5 kg;
- 3-4 klasy - nie więcej niż 2 kg;
- klasa 5-6 - nie więcej niż 2,5 kg;
- klasa 7-8 - nie więcej niż 3,5 kg;
- klasy szkoły średniej - nie więcej niż 4 kg.
Jeśli dziecko chce mieć plecak z wizerunkami postaci z kreskówek, komiksów lub bajek, nie odmawiaj mu. Na początku dzieci czują się niekomfortowo w nowym środowisku, a zabawne rysunki będą działać kojąco, być może pomogą znaleźć przyjaciół, którzy oglądają te same programy i kochają te same książki.