Jak być nowoczesnym rodzicem? (część 2/2)

Jak być nowoczesnym rodzicem? (część 2/2)

Technologia

Oto jak wychować dziecko, które ma zdrowy stosunek do błyszczących ekranów i migających przycisków.

Czas ekranowy

Mógłbyś spróbować wychować dziecko bez ekranu, ale bądźmy szczerzy, czytasz to na ekranie. Jak we wszystkim innym, wyzwanie polega na wyważeniu ideału i rzeczywistości w sposób odpowiedni dla Twojej rodziny. Zacznij od myślenia o pozytywnych doświadczeniach związanych z ekranem, które chcesz wnieść do życia swoich dzieci: oglądanie filmu w rodzinie, czytanie książki na iPadzie, FaceTiming z krewnymi spoza miasta. Technologia odgrywa teraz tak ważną rolę w życiu dzieci, że kiedy o niej mówimy, mówimy o wszystkim, od snu po naukę i życie towarzyskie. 

"Technologia jest tylko narzędziem i może być niezwykle wzbogacającą częścią życia dzieci", powiedział Scott Steinberg, współtwórca "The Modern Parent's Guide to Facebook and Social Networks". "Wiele z tego, czego uczymy o rodzicielstwie wokół technologii, to tylko podstawowe rodzicielstwo", powiedział. "To sprowadza się do złotej zasady. Czy oni traktują innych z szacunkiem i empatią?" 

Telefony i media społecznościowe dają starszym dzieciom możliwość liczenia się z obowiązkami, których wcześniej nie miały, takimi jak bycie wysłanym lub poproszonym o podzielenie się nieodpowiednim wizerunkiem, powiedziała Ana Homayoun, autorka książki "Social Media Wellness": Pomagamy nastolatkom i tweensom rozwijać się w niezrównoważonym cyfrowym świecie". Rodzice muszą nadal rozmawiać o tej stronie życia z dziećmi, aby nie zostawić ich dzieci, aby poruszać się w nim samemu. 

I jeszcze kwestia ochrony czasu rodzinnego. Pan Steinberg radzi, aby ustalić zasady obowiązujące w gospodarstwie domowym, które regulują, kiedy urządzenia mogą być używane, i aby dzieci wiedziały, co mogą, a czego nie mogą robić.  

Niektóre z tych zasad będą odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych, w tym dla rodziców, np:

  • Żadnych telefonów przy stole obiadowym.
  • Żadnych ekranów przez godzinę przed snem.
  • To ważne, żeby ćwiczyć to, co każesz. A oprócz poświęcania czasu na rodzinne posiłki i rodzinne rozmowy, rodzice powinni poświęcać czas na siadanie z małymi dziećmi i sprawdzanie, co robią w sieci, zamiast zostawiać je same ze swoimi urządzeniami jako opiekunki do dzieci. 

Rodzice jako modele cyfrowe

Kiedy rodzic chce napisać w mediach społecznościowych o czymś, co dziecko zrobiło, a co może go zawstydzić, pani Homayoun powiedziała, że warto się zastanowić dlaczego. Umieszczasz to, żeby zwrócić na siebie uwagę? 

Powinieneś szanować prywatność swojego dziecka tak samo, jak szanować prywatność przyjaciół, członków rodziny i współpracowników. Tak słodki jak ja może wydawać się publikować zdjęcia nagiego berbecia, rozważa politykę "nie ma tyłków". To może nie być obrazek, który twoje dziecko chce przedstawić 15 lat od teraz. 

"Musimy, od najmłodszych lat, uczyć dzieci, jak wygląda zgoda", powiedziała pani Homayoun. "Nie zaczyna się, gdy dziecko ma 15, 16 czy 17 lat. Zaczyna się, gdy dziecko ma 3 lata i nie chce się przytulać do wuja." Albo kiedy nie chce, żebyś opublikował to nagranie z jego płaczem nad zagubioną zabawką.  

Nasze dzieci będą tworzyć cyfrowe ślady w miarę dorastania, a jednym z naszych zadań będzie pomaganie im, prowadzenie ich i nakłanianie do zastanowienia się, jak coś może wyglądać za kilka lat - można zacząć od poszanowania ich prywatności i stosowania tych samych standardów przez całe życie.  

Zabawki elektroniczne

Zaawansowane technologicznie zabawki można łatwo odrzucić jako drogie dzwonki i gwizdki, ale jeśli wybierzesz więcej opcji wzbogacających, możesz znaleźć zabawki, które pomogą dzieciom w rozwoju. Małe dzieci mają jednak wiele do powiedzenia na temat umożliwienia im, na ile to możliwe, poznawania niecyfrowych wersji klocków, łamigłówek, odcisków palców i wszystkich innych zabawek, które oferują wrażenia dotykowe i delikatne doznania ruchowe. W miarę jak dzieci się starzeją, niektóre zaawansowane technologicznie gry zachęcają do dynamicznego myślenia, rozwiązywania problemów i twórczej ekspresji.  

"Te zaawansowane technologicznie gry mogą być okazją do nawiązania więzi z twoimi dziećmi. Dowiedz się, jak myślą i jakie są ich zainteresowania", powiedział Steinberg. Niektóre gry zachęcają dzieci do bycia częścią zespołu, lub prowadzenia go. A inne pozwalają im być bardziej dzikie niż mogłyby być w rzeczywistości - w sposób, który rodzice mogą docenić: "Nie zawsze można rzucać globusami farby po domu, ale można w cyfrowym świecie", powiedział.

Odpowiedni wiek dla telefonu?

"Wielu ekspertów powiedziałoby, że jest to około 13 lat, ale bardziej praktyczną odpowiedzią jest to, kiedy go potrzebują: kiedy są poza twoim bezpośrednim nadzorem", powiedział pan Steinberg. Pani Homayoun poleca je w konkretnych kontekstach, np. dla dziecka, które może podróżować między dwoma domami i poruszać się po spóźnionych zajęciach sportowych.  

Rozważyć udzielenie wielopoziomowego dostępu do technologii, np. zaczynając od telefonu z klapką, i przypomnieć dzieciom, że przywileje i obowiązki idą w parze. Rozszerzenie dostępu dziecka do osobistej technologii powinno zależeć od jej właściwego wykorzystania. 

Aby nadać tym pomysłom praktyczną formę, strona internetowa American Academy of Pediatrics oferuje wytyczne do stworzenia spersonalizowanego planu wykorzystania mediów w rodzinie.

Zarządzanie czasem

Zrównoważyć zarówno twój harmonogram jak i twoje dziecko z rozsądnym podejściem do czasu. 

Wszyscy znamy banał przeregulowanego dziecka, pędzącego od aktywności sportowej, przez lekcje muzyki po korepetycje, i prawdopodobnie będą chwile, kiedy poczujesz się jak ten rodzic, z ładunkiem sprzętu i harmonogramem tak skomplikowanym, że obudzisz się w środku nocy martwiąc się, że stracisz orientację. Ale to także radość i przyjemność patrzeć, jak dzieci odkrywają zajęcia, które naprawdę lubią, a jednym z przywilejów rodzicielstwa jest dopingowanie dzieci w miarę doskonalenia ich umiejętności. 

Niektórym dzieciom naprawdę dobrze się powodzi na tym, co dla innych byłoby skrajną przesadą. Poznaj swoje dziecko, porozmawiaj z nim, a w razie potrzeby pomóż mu wynegocjować decyzje, które pozwolą mu robić to, co oznacza najwięcej, nawet jeśli oznacza to rezygnację z pewnych innych zajęć. 

Pamiętaj, że dzieci mogą czerpać ogromną przyjemność, a także wielką wartość z nauki muzyki, uprawiania sportu, a także z uczestnictwa w szeregu zajęć pozalekcyjnych, które wiele szkół oferuje. Potrzebują one jednak również pewnej ilości nieplanowanego czasu. Dokładna mieszanka różni się w zależności od dziecka, a nawet z roku na rok.  Z jednej strony, musimy pomóc naszym dzieciom zrozumieć, jak ważne jest dotrzymywanie zobowiązań, które podejmują - nie można zrezygnować z gry na instrumencie, ponieważ ma się trudności z nauką trudnego utworu; nie można zrezygnować z zespołu, ponieważ nie jest się jednym z początkujących - a z drugiej strony, musimy pomóc im zdecydować, kiedy nadszedł czas na zmianę kierunku lub po prostu coś odpuścić.

Więc skąd wiesz, ile to za dużo?  Przemyśl harmonogram, jeśli:

  • Twoje dziecko nie śpi wystarczająco dużo.
  • Twoje dziecko nie ma wystarczająco dużo czasu, aby wykonać prace szkolne.
  • Twoje dziecko nie może wcisnąć się w głupi czas z przyjaciółmi, ani nawet trochę przestoju, aby kopać z rodziną.  
  • I upewnij się, że licealiści otrzymają pozytywny komunikat o wyborze zajęć, które kochają, a nie komunikat wywołujący niepokój o wyborze jakiejś idealnej mieszanki, aby zaimponować urzędnikom przyjęć na studia. Punktem planowania jest pomóc nam dopasować się do rzeczy, które musimy zrobić, a także rzeczy, które kochamy robić; overscheduling oznacza, że nie jesteśmy w formie, aby zrobić albo. 

Dbając o siebie

Bycie rodzicem to praca twojego życia, praca twojego serca i praca, która przemienia cię na zawsze. Ale kiedy to robimy, musimy trzymać się tych pasji i rozrywek, które czynią nas tym, kim jesteśmy i które pomogły nam doprowadzić nas do miejsca w naszym życiu, gdzie byliśmy gotowi mieć dzieci. Jesteśmy winni naszym dzieciom uwagę - a teraz chyba warto sobie przypomnieć, że zwracanie uwagi na nasze dzieci to ograniczanie własnego jęczenia i upewnianie się, że rozmawiamy, czytamy na głos i bawimy się. Ale jesteśmy też winni sobie uwagę.  

Wasze dzieci absolutnie zapamiętają czas, który spędziliście z nimi, ale chcecie również, żeby dorastały dostrzegając, w jaki sposób utrzymujecie własne przyjaźnie, w jaki sposób wkładacie czas i energię w rzeczy, które są dla was najważniejsze, od waszej pracy, przez wasze fizyczne samopoczucie, po szczególne zainteresowania i pasje, które czynią z was osobę, którą znają. Niezależnie od tego, czy poświęcacie czas na malowanie, taniec, dzianie z przyjaciółmi, czy też próby ratowania świata, działacie i żyjecie zgodnie z waszymi wartościami i waszymi kochankami, a są to przesłania, które jesteście winni swoim dzieciom. 

Możesz nie być w stanie realizować żadnej z twoich pasji w taki sam sposób i w takim samym stopniu, jaki mogłeś mieć przed urodzeniem dziecka. Ty możesz musieć negocjować czas, godzina po godzinie, uznawać co jest znacząco, i handlować ono, być może, dla co jest znacząco twój partner, jeżeli ty mieć jeden. Będziesz z definicji innym malarzem, innym biegaczem, innym tancerzem, innym przyjacielem i innym zbawcą świata. Ale być może zdasz sobie sprawę, że doświadczenie opieki nad małym dzieckiem pomaga Ci skoncentrować się w silniejszy, niemalże ostrzejszy sposób, gdy dostaniesz tę cenną godzinę do siebie.

Jak znaleźć równowagę

Wielu rodziców martwi się, że ich dzieci dostają nieracjonalną ilość pracy domowej, i że praca domowa może zacząć się nieracjonalnie młodo. O ile łatwo jest doradzić, że praca domowa może pomóc dziecku nauczyć się zarządzania czasem i nawyków uczenia się, a także pozwolić dzieciom próbować siebie, a czasami ponosić porażki, o tyle w rzeczywistości wielu z nas odnajduje się w nadzorowaniu przynajmniej odrobiny. Powinno się mówić głośno, jeśli wydaje się, że jeden konkretny nauczyciel nie przestrzega szkolnych wytycznych dotyczących odpowiedniej ilości pracy domowej. A dla wielu dzieci pomocna jest rozmowa o etapach dużych projektów i ważnych zadaniach, dzięki czemu mogą one otrzymać w kalendarzu kilka terminów pośrednich. Jeśli praca domowa zdominuje Twoje życie domowe, może to być oznaką innej kwestii, na przykład trudności w nauce. 

W dzisiejszych czasach dla wielu rodzin największe negocjacje na temat zarządzania czasem toczą się wokół czasu ekranowego. Może to wynikać z faktu, że ekrany służą tak wielu celom w życiu dzieci, że czas na ekranie może być czasem pracy domowej (ale czy czat, który odbywa się w rogu, jest naprawdę częścią zadania?), czasem towarzyskim lub czasem czystej rozrywki. Podsumowując: Dopóki dziecko radzi sobie w szkole przyzwoicie, prawdopodobnie nie powinieneś się zbytnio martwić o to, czy według twoich standardów praca domowa wygląda tak, jakby była odrabiana przy zbyt wielu zakłóceniach. 

I pamiętaj, że niektóre obowiązki rodzinne mogą pomóc zakotwiczyć dziecko w niewirtualnym świecie: psa na spacer lub śmieci, które należy wyciągnąć. A jeśli chodzi o zabawę, pozwól dziecku zobaczyć, że cenisz sobie niepracowaną część wieczoru lub weekendu, że rozumiesz, iż czas z przyjaciółmi jest ważny i że chcesz być na bieżąco z tym, co się dzieje, i rozmawiać o swoim własnym życiu. Ostatecznie, musimy ćwiczyć to, co głosimy, od odkładania własnej pracy, aby cieszyć się nieustrukturyzowanym czasem spędzonym z rodziną, po odkładanie telefonów przy stole obiadowym, aby zaangażować się w rodzinną dyskusję. Nasze dzieci słuchają tego, co mówimy i obserwują, co robimy.

O serwisie

Malutkich świat to to portal o świecie malutkich pociech i ogromnej wiedzy przydatnej dla każdego rodzica. U nas znajdziesz wszelkiego rodzaju porady dotyczące rodzicielstwa, sprawdzone sposoby na rozwiązywanie problemów oraz pomysły na swój własny rozwój jako rodzica, a także pomysły na zakupy dla najmłodszych m.in mebli dziecięcych, zabawek bądź gier. To wszystko i wiele więcej u nas!